Úvod - celý článok

23.05.2011 16:23

Tréneri ľadového hokeja, kolegovia, priatelia!

Núka sa vám nazrieť do novej vysokoškolskej učebnice, ktorá je predovšetkým určená pre externé bakalárske štúdium športovej špecializácie trénerstvo v ľadovom hokeji.

Tak ako sa v roku 2011, teda o rok, bude konať u nás v histórií Slovenska prvýkrát významný svetový šampionát v ľadovom hokeji; tak sa po Majstrovstvách sveta 2011 zaháji na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave nová externá forma štúdia hokejových trénerov s licenciou A – „diaľkárov“.

Nie náhodou som oslovil pomerne široký okruh spoluautorov. Ako vysokoškolský pedagóg a tréner ľadového hokeja som sa rozhodol spoločne pripraviť vysokoškolskú učebnicu s názvom: Tréner ľadového hokeja. Vysokoškolská učebnica pre trénerov špecializácie v ľadovom hokeji. Vybrané kapitoly pre bakalárske štúdium trénerstva zo špecializácie ľadový hokej.

Po konečnom schválení Jednotného vzdelávacieho systému hokejových trénerov na Slovensku, Slovenský zväz ľadového hokeja zareagoval na spoluprácu s Fakultou telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Po úspešnej akreditácií na Ministerstve školstva SR v roku 2009 jedenásť domácich spoluautorov sa pustilo do tvorivej činnosti a vypracovalo novú vysokoškolskú učebnicu pre ľadový hokej. Žiadna slovenská vysokoškolská hokejová učebnica doposiaľ nemala taký vysoký počet spoluautorov, ako má táto. Ako hlavný autor som oslovil nielen tých čo prednášajú, čo pracujú pri reprezentácií, ale aj tých, ktorí boli úspešnými hráčmi, reprezentantmi alebo pracujú s mládežou, ženami a pod..

Jednotlivé kapitoly sú zoradené tak, aby čitateľ mal prehľad a nadobudol ucelené poznatky z teórie ale aj z didaktiky ľadového hokeja. Sú predovšetkým zamerané na problematiku trénovania, na trénera ľadového hokeja, na problematiku športovej prípravy hokejovej mládeže. Keď sa pozrieme na to štrukturálne: od výberu hráčov, cez korčuľovanie, rozbor hry, herné situácie a herné činnosti, zložky a súčasti športového tréningu, didaktiku, či nácvik, či zdokonaľovanie alebo formy cvičení i tréningu, brankárov, obrancov, útočníkov... – až po testy, diagnostiku, tréningové zaťaženie, zaťaženie v zápase, prípravu mužstva na stretnutie, jeho vedenie v stretnutí, kaučing, ženský hokej, rozhodovanie rozhodcov, históriu vzniku ľadového hokeja alebo samotné vývojové tendencie hre; tak to sú témy, o ktorých sa vo vnútri dočítate ešte viac. Každá kapitola má na svojom konci kontrolné otázky slúžiace pre študentov. Odpovede na ne nájdete priamo v texte kapitol, prípadne si ich môžete „zoširoka“ doplniť a naštudovať z literatúr uvedených v zozname bibliografických odkazov - v rámci odporúčanej študijnej literatúry.

Než sa pustíte do štúdia, rád by som podotkol a vyjadril pár myšlienok. Som veľmi rád, že ma v tvorivej činnosti všetci oslovení spoluautori nezištne podporili. Že odovzdávajú kus svojho trénerského ja budúcim trénerom. Tak, ako je to prirodzené v hokejovej šatni, keď odchádza generácia starších hráčov a prichádzajú noví hráči... Mal som tú obrovskú česť, ale i záväzok, byť hlavným autorom a viesť ich – tak veľkých a úspešných odborníkov, ktorých si vážim a ďakujem im za spoluprácu.

Viacero rokov som v sebe nosil myšlienku, aby „trénerskí diaľkari“ našli popri svojej profesionálnej práci počas štúdia špecializácie ľadový hokej viac tém v jednej odbornej publikácií. Táto učebnica je prirodzeným pokračovaním vysokoškolskej učebnice s názvom: Ľadový hokej. Vysokoškolská učebnica aplikovaných predmetov pre trénerov špecializácie v ľadovom hokeji.

V mene spoluautorov vám želám dobré čítanie!

PaedDr. Igor Tóth, Ph.D., hlavný autor